Altany ogrodowe – jaki rodzaj wybrać?

altana ogrodowa jak wybrac

Altany ogrodowe to coraz popularniejszy widok w naszych ogrodach. Dzisiaj poruszymy kwestię ich odpowiedniego wyboru – z  pozoru proste zadanie, w rzeczywistości jednak nie takie łatwe jak to się z początku mogło wydawać. W pierwszej kolejności należy obiektywnie ocenić dostępne w ogrodzie miejsce. Jeśli pole do działania jest ograniczone to prawdopodobnie z większych projektów altan ogrodowych będziemy musieli zrezygnować, co wcale nie oznacza, że będziemy zmuszeni od budowy altany odstąpić całkowicie. Trzeba jedynie wybrać taki projekt, który doskonale sprawdzi się w naszym ogrodzie. Przykładowe altany tego typu znajdziesz na https://alt-drew-cosmo.pl/ogrod/altany-ogrodowe/

Altana ogrodowa drewniana lub murowana

Głównym zadaniem altany ogrodowej jest osłanianie jej właścicieli przed słońcem czy deszczem. Altana z zastosowanymi ściankami z powodzeniem ochroni także przed wiatrem. Można śmiało stwierdzić, że altanka ogrodowa jest elementem architektury ogrodowej spełniającym funkcje praktyczne, ale też dekoracyjne. Stanowi wspaniałą ozdobę terenu zielonego wokół budynku mieszkalnego, której z całą pewnością pozazdroszczą Ci sąsiedzi.

W wyborze altany ogrodowej powinieneś kierować się indywidualnymi potrzebami, a nie ogólnie panującą modą. To Tobie wybrany projekty altany ma przypaść do gustu, gdyż to Ty będziesz z niej korzystał. Największą popularnością cieszą się altany drewniane, które są łatwe w montażu, a wybrany projekt można z powodzeniem zrealizować samemu. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością ich systematycznej impregnacji. Bez tego altana może nam dosyć szybko odmówić posłuszeństwa.

altany ogrodowe

Jeśli chcemy zrealizować projekt na lata to dobrym pomysłem będzie wybór altany murowanej. Jej trwałość i solidność konstrukcji jest gwarancją niezawodności przez kilka, a nawet kilkanaście sezonów. Na rynku znaleźć można również altany metalowe, do których wykonania najczęściej wykorzystuje się żeliwo lub stal. W przypadku zdecydowania się na ten rodzaj altany nie można zapomnieć o potrzebie jej zabezpieczenia przed korozją.

Kształt altany równie ważny co materiał

Do wygospodarowanego w ogrodzie miejsca trzeba dobrać odpowiedni kształt altany ogrodowej. W tym przypadku ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Do wyboru są zarówno altany kwadratowe, okrągłe, jak również sześciokątne. Bez problemu znajdziesz projekty altan prostokątnych, ośmiokątnych czy budowanych na planie trapezu. Wybierz taką konstrukcję, która najbardziej spełni Twoje oczekiwania i doskonale sprawdzi się na Twojej działce. Kształt i wielkość  wybranej altany ogrodowej wpływają przede wszystkim na rodzaj wypoczynku ogrodowego, jaki będziesz mógł w niej umieścić.