Polowanie na słońce

kolektor

Są eko, trendy, stylowe. Coraz więcej osób montuje kolektory nie tylko z powodów ekonomicznych, ale również dlatego, że to jest popularne. Inwestycja w kolektory słoneczne to przejaw troski o środowisko oraz chęć zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania. I pomimo tego że Polska nie jest krajem, w którym jest dużo słonecznych dni, to i tak ilość montowanych kolektorów gwałtownie rośnie.

Kiedy warto zainwestować w kolektor?

Decyzja o założeniu kolektora powinna być poprzedzona dobrą analizą, a nie chwilową modą czy też promocją w lokalnej firmie. W naszym klimacie nie ma możliwości, by stał się on jedynym źródłem ciepła ani w systemach cieplnych, ani w instalacji podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Z drugiej strony warto by było zastanowić się nad montażem kolektorów przez gthpolska.pl jako systemu uzupełniającego. Według danych technicznych w miesiącach letnich dobry zestaw będzie w stanie zapewnić zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Im bardziej słońce będzie chowało się za chmury, tym mniejszą ilość energii uzyskamy. Nawet w zimowe miesiące kolektor będzie w stanie podgrzać wodę o kilka stopni, a to już bezpośrednio wpływa na koszty, jakie ponosimy. Zauważyć również możemy, że im większe jest zużycie ciepłej wody, tym inwestycja w kolektor jest bardziej opłacalna. Szacuje się, że zwraca się po kilku latach.

Jaki kolektor wybrać?

Na rynku dostępne są podstawowe typy kolektorów – płaskie i próżniowe rurowe. Bardziej popularny jest pierwszy z nich. Pomimo tego że jego efektywność energetyczna jest słabsza i szybciej traci ciepło, to posiada istotny atut, jakim jest cena. W kolektorze znajduje się absorber promieniowania słonecznego, który jest połączony z rurkami miedzianymi. W nich płynie czynnik roboczy, który odbiera ciepło i przekazuje instalacji. Przed uszkodzeniami całość chroni szyba ze szkła hartowanego, teflonu lub tworzywa. Ta tafla sprawia również, że wewnątrz kolektora jest dużo wyższa temperatura, co wpływa na jego wydajność.

Droższe, ale również bardziej wydajne są kolektory próżniowe. Zdecydowanie lepiej radzą sobie z wychwytywaniem promieniowania rozproszonego zza warstwy chmur. W Polce montuje się dwa rodzaje – z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego lub z rurka ciepła. Ten pierwszy ma wbudowane próżniowe rury szklane, które powodują znacznie mniejsze straty ciepła. Rurki ciepła działają na innej zasadzie. Tutaj czynnik roboczy paruje pod wpływem promieniowana i w ten sposób oddaje ciepło. Dlatego właśnie ten typ sprawdza się doskonale w pochmurne dni.