Jak przygotować auto do podróży?

Wielu ludzi odczuwa niepewność przed wybraniem się własnym samochodem w dłuższą trasę. Wynika to z lęku przed faktycznym stanem technicznym samochodu, wiąże się z dużym przebiegiem oraz długością użytkowania pojazdu. Dlatego przed wybraniem się w podróż należy pamiętać o kilku ważnych sprawach, ponieważ oprócz tego, że trzeba zadbać o dobry prowiant lub ewentualnie zjeść dobre jedzenie na autostradzie przede wszystkim podstawą jest odpowiednie przygotowanie samochodu.

  1. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie czy samochód nie wymaga poważnych napraw. Jest to podstawowy warunek, jaki musimy spełnić jeśli chcemy, aby nasza podróż była bezpieczna. Wszystkie ważniejsze naprawy muszą być wykonane przed wyjazdem, nie można tego odkładać na ostatnią chwilę.
  2. Należy sprawdzić stan opon. Muszą one być dostatecznie napompowane i mieć odpowiednie ciśnienie. Warto sprawdzić bieżnik opon, który powie nam czy nie nadszedł już czas na zmianę opon na nowe. Oczywiste jest także to, że nie wybieramy się w podróż bez koła zapasowego.
  3. Niezwykle ważną rzeczą jest sprawdzenie stanu płynu chłodniczego. Jeżeli płyn wymaga wymiany, należy zrobić to jak najszybciej. Szczelny układ chłodniczy pozwoli nam zaoszczędzić sobie przykrych niespodzianek podczas wyjazdu. To samo tyczy się też wymiany oleju.
  4. Przed podróżą trzeba sprawdzić filtr powietrza. Zatkany filtr może utrudnić pracę silnika i narazić nas na większe wydatki. Filtry powietrza należy zmieniać po przebiegu 15 000 km.
  5. Aby ułatwić sobie podróżowanie należy pamiętać, aby zabrać ze sobą mapę lub GPS. Nikt nie lubi stać w korkach, ani co gorsza-błądzić!
  6. Wybierając się w trasę wziąć ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak książkę serwisową, telefon do ubezpieczyciela. Proszę także upewnić się czy mamy przy sobie prawo jazdy, a w samochodzie znajduje się dowód rejestracyjny pojazdu. Jeżeli wybieramy się w długą podróż, a zwłaszcza za granicę to należy zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia dla siebie i swoich bliskich.
  7. Ważnym elementem jest rozważne pakowanie się. Nie ma sensu zabierać zbędnych rzeczy, które będą niepotrzebnie obciążały samochód i zabierały nam miejsce. Dobrze jest sporządzić sobie listę rzeczy do spakowania i parę godzin przed wyjazdem sprawdzić czy rzeczywiście wszystko zabraliśmy.
  8. Dobrze jeśli kierowca zatankuje samochód jakiś czas przed wyjazdem np. dzień wcześniej. Pozwoli to uniknąć kolejek na stacji i niepotrzebnego stresu. Przed podróżą warto być zrelaksowanym i już nie przejmować się tego typu sprawami.

Miłej podróży!